نسیم خور

01.01.1970 - خیرمدرسه سازی که بخشی ازدارایی خودرا جهت مدرسه سازی به آموزش و پرورش خوراهدانمود

نسیم خور: آشنایی با خیر مدرسه سازی که بخش عظیمی از دارایی خود را جهت مدرسه سازی به آموزش و پرورش خوروبیابانک اهدا نموده است.خیرین را نام نیک خواهد ماند زیرا از مال خود گذشته اند تا دلی شاد شود واندوهی به فراموشی سپرده شود وآنان را صفت پرهیزگاران است که داشتن یا نداشتن تغییری در حال شکرگزارانه ایشان ایجاد نمی کند .در این میان خیرین مدرسه ساز که با اهدا بخش عظیمی از اموال و دارایی خود خدمت بزرگی را به نظام تعلیم وتربیت کشور انجام داده اند شایسته تکریم و تجلیل می باشند .در جمع خیرین مدرسه این خطه محروم که در روزهای پایانی سال 92 روح بلندش از این آستان خاکی پر کشید مرحوم کربلایی حاج محمد حسین آقاست .قسمتی از زندگینامه وی که توسط فرزند ارشدش که او نیز از همکاران فرهیخته فرهنگی می باشدنگاشته شده به پیوست ایفاد می گردد. مدیریت آموزش و پرورش خوروبیابانک برای آن خیر نیک اندیش غفران الهی و برای بازماندگان آن عزیز سفرکرده اجر صابران را از درگاه ایزد منان خواستار است.

 

به نام خدا قسمتی از زندگی نامه مرحوم حاج کربلایی محمد حسین آقا

 

نام: محمد حسین ، شهرت: آقا ، نام پدر: آقا محمد(عزیزاله)

 

مرحوم حاج کربلایی محمد حسین آقا متولد سال 1311 در خانواده ای مذهبی و کشاورز درشهرخور دیده به دنیا گشود. در همان عنفوان جوانی به دلیل مشکلات مالی و تامین معیشت ناچار به جلای وطن شده و چند سالی به کارگری در معادن نخلک و زنجان و هم چنین کارگری در شهر اراک و.... مشغول شد. در اوایل دهه چهل تا 1355 در یک کارخانه ریسندگی اشتغال به کار داشت و پس از آن در شرکت دارویی مشغول بود تا اینکه با پیروزی انقلاب و قطع روابط با برخی کشورها از کار بیکار شد. برای ادامه زندگی به شهر مشهد مهاجرت نمود و به دلیل درد آرتروز دست نتوانست به کار ادامه دهد.

 

با ابتیاع چند راس دام و خرید قطعه ای زمین در روستای کاریزک مشهد سرگرم شد . در سال 71 با حداقل دریافتی از مزایای بازنشستگی بهره مند گردید. مرحوم حاج محمد حسین آقا فردی مذهبی بود و از همان اوایل جوانی نسبت به فرایض دینی مقید ودر مجالس مذهبی حضور پیدا می کرد. به نماز جماعت بسیار اهمیت می داد و اعضای خانواده را سفارش به شرکت در نماز جماعت می نمود و اکثراً این حدیث را به خانواده یادآور می شد که پیامبر(ص) فرمودند : به یهودیان امت من سلام نکنید پرسیدند یهودیان امت شما چه کسانی هستند پیامبر (ص) فرمود:" کسانی که همسایه مسجد هستند صدای اذان را می شنوند و در نماز جماعت شرکت نمی کنند." تا قبل از بیماری با وجود کهولت سن و سختی ایاب و ذهاب مقید به غسل جمعه و شرکت در نماز جمعه بودند. از زمانی که به یاد می آوریم اهل تهجّد بود نیمه هر شب حدود ساعت 5/2 با صدای رادیویی که ساعت آن تنظیم شده بود از خواب بر می خواست پس از طهارت و وضو و صرف یک استکان چایی یا نسکافه مشغول به عبادت ، نماز و تلاوت قرائت می شد و تا ساعتی پس از اذان صبح ادامه داشت. علاقه ای وافر به کتاب و مطالعه داشت به گونه ای که تا همین اواخر قبل از شدت بیماری و رفتن به کما چه در بیمارستان و چه در منزل کتاب کنار دستشان بود همین که کمی حالشان مساعد می شد مطالعه می کردند.

 

چون در کودکی به دلیل فقر مادی و نبود امکانات نتوانسته بود به مدرسه برود در دهه چهل با شرکت در دو دوره کلاس های بیکار با بیسوادی (اکابر) آن زمان موفق شد تا حدودی خواندن و نوشتن بیاموزد و با همان اندک آموخته بیشترین وقت خود را در منزل و یا در کتابخانه مسجد صرف کتاب خواندن می کرد به گونه ای که زبان زد آشنایان و فامیل بود. فردی بود زحمتکش و با ظاهری بسیار ساده و اصلاً اهل تجملات نبود با ساده ترین لباس و ساده ترین غذا زندگی می کرد. اما مقید به حق الها و حق الناس بود.

 

 از همان اوایل جوانی حساب سال مالی داشت. بسیار دست به خیر بود هر کجا کار خیری بود تا حد توان مضایقه نداشت در کمک به مسجد و مدرسه بیشتر مصر بود از جمله کارهای خیر آن مرحوم: - بازسازی مسجد روستای کاریزک مشهد، ساخت و ایجاد سه دهنه مغازه در آن مکان و اختصاص در آمد آن به مخارج مسجد - گازکشی مدرسه کاریزک - کمک به ساخت سروریس بهداشتی مسجد عربهای خور - خرید آبسردکن برای مدرسه در تهران- مسجد جامع و حسینیه خور - کمک مالی به عتبات عالیات - گاها کمک های مالی به افراد دست تنگ و بی بضاعت - و از همه مهم تر اهدای منزلی را که در تهران داشتند و از قیمتی بالغ بر یک میلیارد تومان بر خوردار است فروش و ساخت مدرسه در شهرخور با تمامی پول حاصل از فروش آن، که امیدواریم با تلاش مسئولین و تعهد به اصل امانتداری این مهم به بهترین نحو ممکن صورت پذیرد و علاوه بر بهره مند شدن آن مرحوم از این باقیات صالحات، مسئولین مربوطه نیز در این ثواب بزرگ شریک باشند. ...... و بالاخره پس از 9 ماه رنج بیماری در صبح روز 28/12/92 در ایام شهادت بانوی دو عالم حضرت زهرای مرضیه(س) این خیر مدرسه ساز جان به جان آفرین تسلیم نمود و در روز 29/12/92 در مزار خواجه ربیع مشهد به خاک سپرده شد. روحش شاد و قرین رحمت باد.

 

محمد رضا آقا فرزند ارشد آن مرحوم.

 

منبع: اداره آموزش و پرورش شهرستان خور و بیابانک

 


این مقاله رسیده است از طرف: http://nasimk.ir
آدرس URL برای ذخیره میباشد: http://nasimk.ir/index.php?name=news&op=view&id=2002