تبلیغات.

عینک آفتاب هتل سنتی تی  دا
اخبار
اخبار - اخبار نماز جمعه
خطبه های نماز جمعه 92/11/11
خطبه ها و اخبار نماز جمعه

کُرکُری خوانی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا را در اوایل هفته گذشته داشتیم .برای چندمین بار ایشان تکرار کردند که: "گزینه نظامی هنوز در مورد ایران روی میز است"...من اینجا چند مطلب ... مسئولین آمریکایی! شما که در حل مسائل و مشکلات اقتصادی خود ناتوانید بیش از این با تکرار گزینه مضحک نظامی فروپاشی تمدن خود را شتاب ندهید و بدانید اشتباه محاسباتی شما در مقابل ملت غیور ایران آخرین اشتباه و نیستی شما را در پی خواهد داشت.خطبه اول

سلام علیکم و رحمه الله

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

لاحول و لا قوة الا بالله العلى العظيم، حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ، نِعْمَ الْمَوْلَى‏ وَنِعْمَ النَّصِیرُ، نحمده و نستعینه و نستغفره و نستهدیه و نتوکل علیک و نؤمن به ولا نکفره و نعادی من یکفره ثم الصلاه علی البشیر النذیر و سراج المنیر، افضل السفراء المقربین و الانبیاء و المرسلین، حبیب اله العالمین،ابی القاسم المصطفی محمد (ص)و آله الطیبین الطاهرین المعصومین المنتجبین المکرمین و هداه المهدیین و حماه المستضعفين سيما بقيه الله في الارضين روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوالله

بندگان خدا خواهران و برادران نمازگزار همه شما و خودم را سفارش به تقوا و پرهیز از گناه می کنم.

سفارش مولای متقیان امام علی (ع) به مردم

امیر المؤمنین علی(ع) فرمودند:« أَلاَ وَ إِنَّ هَذِهِ اَلدُّنْیَا اَلَّتِی أَصْبَحْتُمْ تَتَمَنَّوْنَهَا وَ تَرْغَبُونَ فِیهَا ؛ لَیْسَتْ بِدَارِکُمْ وَ لاَ مَنْزِلِکُمُ اَلَّذِی خُلِقْتُمْ لَهُ وَ سَابِقُوا فِیهَا إِلَى اَلدَّارِ اَلَّتِی دُعِیتُمْ إِلَیْهَا وَ اِنْصَرِفُوا بِقُلُوبِکُمْ عَنْهَا ؛

ای مردم! آگاه باشید! این دنیایی که صبح کردید و میل به آن دارید و رغبت در آن دارید این دنیا دار شما نیست، منزل ماندگار شما نیست، منزلی نیست که شما برای آن خلق شده اید، بشتابید به سوی آن منزلی که در آن منزل دعوت شده اید، برای آن منزل خلق شده اید، هم ظاهری دل از دنیا بکنید وهم قلباً به دنیا دل نبندید که برای دنیا شما خلق نشده اید، برای سرای دیگر خلق شده اید، برای بهشت خلق شده اید.»

امیرالمومنین فرمودند:« اَلْعَمَلَ اَلْعَمَلَ ثُمَّ اَلنِّهَايَةَ اَلنِّهَايَةَ وَ اَلاِسْتِقَامَةَ اَلاِسْتِقَامَةَ ثُمَّ اَلصَّبْرَ اَلصَّبْرَ وَ اَلْوَرَعَ اَلْوَرَعَ؛

ای مردم ! عمل عرضه کنید، آینده نگر باشید، آینده ما برزخی است که پیش رو داریم، قیامتی که پیش رو داریم، به فکر برزخ و قیامت باشیم، در مسائلی که در دنیا پیش می آید استقامت بورزید، صبر پیشه کنید و پرهیزکار باشید.»

خانواده و عوامل تحکیم خانواده

در بحث خانواده که خدمت شما بزرگواران مطالبی را عرض کردم. در مباحث اهمیت تشکیل خانواده، موانع تشکیل خانواده، آداب ازدواج و تشکیل خانواده، آداب عروسی در خطبه های گذشته مطالبی عرض شد .

در این خطبه به عوامل تحکیم خانواده می پردازیم که:

*محبت ، مهربانی و عطوفت*

یکی از عوامل تحکیم خانواده "محبت و مهربانی و عطوفت" در خانواده است. خداوند در قرآن می فرمایند:« وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِکَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَکَّرُونَ؛(21-روم )از جنس خودتان زوج هایی قرار دادیم که به وسیله این زوج ها به آرامش برسید و بین شما مودت و محبت و رحمت قرار دادیم.» آنچه که باعث می شود کانون خانواده گرم باشد، محکم باشد، به راحتی متزلزل نشود محبت بین زوجین است، هم باید از طرف مرد محبت و هم از طرف زن محبت باشد.

خداوند به پیامبر می فرماید:« فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ؛»( 159/آل عمران)؛ آنچه که باعث شده است پیغمبر بتواند در مسیر هدایت مردم موفق باشد آن رحمتی است و آن محبتی است و آن اخلاق خوشی است که باعث ترویج دین اسلام شده است، محبت اکسیری است که در هر خانواده ای وجود داشته باشد کانون خانواده محکم و گرم است. شما هر جا اختلافی را می بینید؛ می بینید محبت کم رنگ شده است یا زن از طرف مرد محبت نمی بیند یا مرد از طرف زن محبت نمی بیند. ذره ای انسان غلام محبت است، بنده محبت است، عبد محبت است، اگر در کانون خانواده محبت سرشار باشد، نزاع ها کم می شود، اختلاف ها کم می شود.

محبت طرفین بین مرد و زن

از عوامل تحکیم خانواده "محبت طرفین بین مرد و زن" است. امام صادق(ع) فرمودند: «مِن اخلاقِ الأنبياءِ حُبُّ النِّساء» از اخلاق انبیاء دوست داشتن زن است.» علاقه به زن است، محبت به زن است.

حضرت محمد(ص) نمونه ای از رفتار عملی محبت را به ما نشان می دهد. می فرماید:« إذا نَظَرَ العَبدُ إلى وَجهِ زَوجِهِ ونَظَرَت إلَيهِ ، نَظَرَ اللّهُ إلَيهِما نَظَرَ رَحمَةٍ ، فَإذا أخَذَ بِكَفِّها وأخَذَت بِكَفِّهِ ، تَساقَطَت ذُنوبُهُما مِن خِلالِ أصابِعِهِما . اگر مردی از روی علاقه و محبت به زن خود نگاه کند یا زنی از روی محبت و مهربانی به شوهر خود نگاه کند خداوند بین آنها نظر رحمت می اندازد، اگر مردی دست زن خود را از روی محبت بگیرد و زنی دست مرد خود را از روی محبت بگیرد تمام گناهان آنها از مابین انگشتانشان فرومی ریزد.»

خداوند محبت را دوست دارد و آن را بین مرد و زن ایجاد کرده است، تمام تلاش مرد و زن برای تحکیم کانون خانواده باید ابراز محبت باشد. اینجا است که نبی مکرم اسلام (ص) فرمودند:« قَولُ الرَّجُلِ لِلمَرأةِ : «إنّي اُحِبُّكِ» لا يَذهَبُ مِن قَلبِها أبَدا . اگر یک مردی به زن خود بگوید که "من تو را دوست دارم" این حرف هیچ موقع از دل زن خارج نمی شود.» این باعث محبت می شود، باعث تحکیم خانواده ها می شود.

در روایتی نبی مکرم اسلام(ص) فرمودند:« يُؤتِى الرَّجُل مِن أُمَتِي يَومَ القِيامَةِ وَ مَالَهُ مِن حَسَنَةٍ تُرجَى لَهُ الجَنَّةُ، فَيَقُولُ الرَّبُ تَعَالى: "أَدخُلُوهُ الجَنَّةَ فَإِنَّهُ كَانَ يَرحَمُ عَيَالَه". فردای قیامت مردی را می آورند در صحرای قیامت کنار محکمه عدل الهی؛ در حالی که چیزی از حسنات ندارد. دست او خالی از حسنات است. فقط امید به بهشت دارد، خداوند به فرشتگانش می فرماید" او را داخل بهشت ببرید زیرا نسبت به همسر خود محبت داشت".» می فرماید: حسنه ای در پرونده اش نیست جز محبت به همسر خود ابن باعث می شود که بهشتی شود.

در صحیح مسلم از انس نقل شده است: «ما رَأَیتُ أَرحَمَ بِالعَیالِ مِن رَسُولِ الله; ما کسی را نسبت به همسر پر محبت تر از رسول خدا ندیده ایم، بسیار نسبت به همسران خود پر محبت بود، مهربان بود.» فرمود:« مَن لايَرحَم لايُرحَم؛ کسی که رحم نکند، رحم نمی شود.» اولیاء الهی سفارش کرده اند، انبیاء الهی سفارش کرده اند، خود خداوند سفارش کرده است، ائمه اطهار سفارش کرده اند: "اگر کسی می خواهد کانون خانواده اش گرم باشد، محبت را در کانون خانواده ایجاد کند. هر دو ؛ هم زن و هم مرد و انسان در برابر محبت خاضع می شود و این باعث گرمی کانون خانواده می شود.

اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ ؛ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ؛ الاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالاَمْواتِ ؛ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْراتِ؛ اِنَّكَ مُجيبُ الدَّعَواتِ؛ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْئٍ قَديرٌ

اسلام و مسلمین را نصرت عنایت بفرما!

کفر و نفاق را ریشه کن بفرما!

رهبر معظم انقلاب طول عمر، عزت و عظمت عنایت بفرما!

روح شهدای عزیزمان ،امام بزرگوارمان ، امامزاده کمال الدین سید داوود عالی است متعالی بگردان!

در ظهور آقا امام زمان(عج) تعجیل بفرما.

باران رحمتت را بر ما نازل بفرما!

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَ الْعَصرِ(1)إِنَّ الانسنَ لَفِى خُسرٍ(2)إِلا الَّذِينَ ءَامَنُوا وَ عَمِلُوا الصالِحَاتِ وَ تَوَاصوْا بِالْحَقِّ وَ تَوَاصوْا بِالصبرِ(3)

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

 

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الحمد لله ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام على البشیر النذیر و سراج المنیر افضل السفراءالمقربین و الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابى‌القاسم المصطفى محمّد (ص) ؛ اللهم صل و سلم على اميرالمؤمنين و صدیقه الطاهره، فاطمه الزهرا سيّدة نساء العالمين و سبطى نبی الرّحمة الحسن و الحسين سید الشباب اهل الجنه و علىّ‌بن‌الحسين زين‌العابدين و محمّدبن‌علىّ باقر العلم اولین والاخرین و جعفربن‌محمّد الصّادق و موسى‌بن‌جعفر الكاظم و علىّ‌بن‌موسى‌الرّضا المرتضی و محمّدبن‌علىّ الجواد و علىّ‌بن‌محمّدالهادى و الحسن‌بن‌علىّ‌العسكرى و الحجّة القائم المهدىّ عجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف و سهل الله مخرجه و جعلنا من اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه .

یاعباد الله اوصیکم و نفسی بتقوالله

بندگان خدا خواهران و برادران نمازگزار همه شما و خودم را سفارش به تقوا و پرهیز از گناه می کنم.

ویژگیهای انسان های با تقوا

امیر المومنین علی(ع) فرمودند:« فَالْمُتَّقُونَ فِيها هُمْ أَهْلُ الْفَضائِلِ، إِنْ صَمَتَ لَمْ يَغُمَّهُ صَمْتُهُ وَ إِنْ ضَحِكَ لَمْ يَعْلُ صَوْتُهُ وَ إِنْ بُغِيَ عَلَيْهِ صَبَرَ حَتَّى يَكُونَ اَللَّهُ هُوَ اَلَّذِي يَنْتَقِمُ لَهُ نَفْسُهُ مِنْهُ فِي عَنَاءٍ وَ اَلنَّاسُ مِنْهُ فِي رَاحَةٍ؛ أَتْعَبَ نَفْسَهُ لِآخِرَتِهِ وَ أَرَاحَ اَلنَّاسَ مِنْ نَفْسِهِ ؛ انسان های با تقوا دارای فضائلی هستند انسان های با تقوا اگر جایی سکوت می کنند؛ این سکوت باعث نمی شود که آنها ناراحت شوند و غمناک باشند، که چرا سکوت کردند؟ هنگامی که می خواهند، بخندند صدای آنها به خنده بلند نمی شود. قهقه نمی زنند. اگر بر انسان های با تقوا ظلمی شود ، آنها صبر می کنند تا اینکه خداوند انتقام آنها را بگیرد. نفس انسانهای با تقوا از دست آنها در اذیت است؛ اما مردم از دست انسانهای با تقوا راحت اند. برای اینکه انسان با تقوا می خواهد رعایت مردم را بکند نفس خود را اذیت می کند تا کسی از دست او ناراحت نشود. بخاطر آخرت نفس خود را به زحمت می اندازد و مردم از دست او در آسایش اند.»

فرمایشات مقام مرجعیت و ولایت

تحقق حماسه اقتصادی

فرمایشات مقام مرجعیت و ولایت امام المسلمین رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت العظمی الامام خامنه ای(حَفَظَهُ الله) در آغاز امسال را فراموش نکرده ایم آقا امسال را "سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" نام گذاری کرده اند.

در مبحث حماسه اقتصادی و در تحقق حماسه اقتصادی دو عامل نقش بسزایی دارد:1- عوامل معنوی 2- عوامل مادی

عوامل معنوی:

** ایمان و تقوا و استقامت در عمل صالح

در عوامل معنوی می شود "ایمان و تقوا و استقامت در عمل صالح" را نام برد، آنچه که باعث حماسه اقتصادی و رونق اقتصادی می شود؛ عامل معنوی بسیار موثر است که همان "ایمان و تقوا و استقامت در عمل صالح " است که خداوند در قرآن سوره اعراف می فرمایند:« وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالأرْضِ ؛ (96اعراف) »این عامل معنوی است که باعث رونق اقتصادی می شود همان حماسه اقتصادی . می فرماید: اگر مردم آبادی ها تقوای الهی پیشه می کردند ما برکت را از زمین و آسمان بر آن نازل می کردیم این خود باعث رونق اقتصادی می شود.

یکی از عوامل حماسه اقتصادی است عامل معنوی یعنی رعایت تقوای الهی است که باعث رونق اقتصادی خواهد شد. می فرماید: « وَأَلَّوِ اسْتَقَامُوا عَلَى الطَّرِيقَة لَأَسْقَيْنَاهُمْ مَاء غَدَقًا ؛ (16جن)» اگر در این راه مستقیمی که هستید استقامت می ورزیدید و نمی ترسیدید و هراس به خود راه نمی دادید، ما باران های فراوان بر شما نازل می کردیم» باعث رونق اقتصادی می شد.

همچنین می فرماید:« يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَآمِنُوا بِرَسُولِهِ يُؤْتِكُمْ كِفْلَيْنِ مِن رَّحْمَتِهِ وَيَجْعَل لَّكُمْ نُورًا تَمْشُونَ؛ (28حدید)» ای کسانی که ایمان آوردید تقوای الهی پیشه کنید. به رسول خدا و آنچه که رسول خدا از طرف خداوند وعده داده است، ایمان آورید. اگر این کار را انجام دهید خداوند به شما رونق اقتصادی می دهد، دو برابر می کند رحمت خودش را برای شما.» شما ایمان داشته باشید و تقوای الهی پیشه کنید خداوند رحمت خود را شامل حال شما می کند ولی دو برابر، نوری به شما می دهد که به وسیله آن می توانید مسیر های پیشرفت را طی کنید. گاهی وقت ها فکر به انسان می دهد، اندیشه به انسان می دهد، مشاور خوب به انسان می دهد، موقعیت زمانی و مکانی خوب به انسان می دهد، می گوید: شما تقوا داشته باشید ما به شما رونق اقتصادی عنایت می کنیم.

می فرمایند:« وَلَوْ أَنَّهُمْ أَقَامُوا ... وَمَا أُنْزِلَ إِلَيْهِمْ مِنْ رَبِّهِمْ لَأَكَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَمِنْ تَحْتِ أَرْجُلِهِمْ ۚ ؛(66 مائده) اگر آنچه را که خداوند به شما نازل کرده است شما اقامه می کردید و به جا می آوردید خداوند از زیر پای شما و از بالای سر شما رحمت خود را نازل می کرد. »

مسئولین آمریکایی بدانند:

کُرکُری خوانی جان کَری وزیر امور خارجه آمریکا را در اوایل هفته گذشته داشتیم .برای چندمین بار ایشان تکرار کردند که: "گزینه نظامی هنوز در مورد ایران روی میز است".

من اینجا چند مطلب را خدمت شما عرض می کنم از طرف شما مردم خطاب به مسئولین آمریکایی که باید این مطالب را نسبت به مردم ایران بدانند:

مطلب اول:

جمله ی "گزینه نظامی روی میز است" مناسب روی میز ماندن است و مدت ها است که دچار زنگ زدگی شده است، مسئولین آمریکایی! شما که در حل مسائل و مشکلات اقتصادی خود ناتوان هستید؛ بیش از این با تکرار گزینه مضحک نظامی فروپاشی تمدن خود را شتاب ندهید و بدانید محاسبات اشتباه شما در مقابل ملت غیور ایران آخرین اشتباه و نیستی شما را در پیش خواهد داشت.

مطلب دوم:

بدانید که ایران و ایرانی از تهدید خارجی نمی ترسد و "نبرد مستقیم با آمریکا" قوی ترین رویای مردان مومن و جوانان انقلابی است. شما هرگز قدرت درک دامنه های تهاجمی جمهوری اسلامی را نخواهید داشت. پس اعتبار کلامتان را متناسب با توانمندی خود و قدرت طرف مقابل خرج کنید و بیش از این خود را مضحکه جوانان غیور ایران نکنید.

مطلب سوم:

آیا می دانید هزاران مسلمان ایرانی که دل در گرو انقلاب اسلامی دارند منتظر هستند شما با کم خردی و بی عقلی این گزینه را از روی میز به صحنه عمل بیاورد که بدانید آن روز سوسوهای قدرت پوشالی شما به غروب همیشگی خواهد رسید.

مطلب چهارم:

سخن از برچیدن انرژی هسته ای ایران زده اند. بدانید! امروز موضوع هسته ای در ایران با غرور ایرانیان پیوند خورده است. ریشه های درخت هسته ای با خون شهدای عزیز هسته ای آبیاری شده است و این خون پاک که خون غیرت و مردانگی یک ملت است ؛ در رگ های همه ایرانیان زن و مرد، کوچک و بزرگ، پیر و جوان و خردسال جاری است و این خون هرگز اجازه نمی دهد که شاخ و برگ تناور انرژی هسته ای ایران پژمرده شود و دشمنان در برابر انسجام ملت ایران در موضوع هسته ای راهی جز تسلیم و تحسین این ملت غیور نخواهند داشت.

مناسبتها

  • شنبه12 بهمن "سالروز بازگشت امام بزرگوار(ره)" به میهن در سال1357 است و آغاز دهه فجر و جشن های پیروزی انقلاب ان شاالله همه ما با شرکت در این جشن ها و نقش آفرینی در آن، باعث با شکوه برگزار شدن این مراسم ها باشیم.
  • دو شنبه14 بهمن "روز فناوری فضایی" است. در سال 1387 اولین ماهواره ایرانی به نام امید به آسمان پرتاب شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز را یعنی؛ 14 بهمن را روز فناوری فضایی نام گذاری کردند که گرامی می داریم.
  • سه شنبه 4 ربیع الثانی ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) است. حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) هستند که سه امام را درک کردند: امام رضا(ع)، امام جواد(ع) و امام هادی(ع). ایشان انسانی پرهیزکار، اندیشمند و محدث بودند. به امر امام هادی(ع) به ایران آمدند برای تبلیغ و در شهر ری ساکن شدند و در نهایت در سال 250 ه.ق به شهادت رسیدند. در مورد زیارت عبدالعظیم حسنی(ع) ثواب زیارت امام حسین(ع) بیان شده است.

چهارشنبه 16 بهمن "سالروز تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام" به فرمان امام بزرگوار در سال 1366 ه.ش است. مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جایگاه مهمی دارد. برای نظام جمهوری اسلامی ایران و همه مسئولین نظام آرزوی توفیق داریم. ان شاالله

اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ ؛ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ؛ الاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالاَمْواتِ ؛ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْراتِ؛ اِنَّكَ مُجيبُ الدَّعَواتِ؛ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْئٍ قَديرٌ

اسلام و مسلمین را نصرت عنایت بفرما!

کفرو نفاق را ریشه کن بفرما!

رهبر معظم انقلاب طول عمر ، عزت ، عظمت عنایت بفرما!

روح شهدای عزیزمان ،امام بزرگوارمان ، امامزاده کمال الدین سید داوود عالی است متعالی بگردان!

در فرج آقا و مولایمان امام زمان تعجیل بفرما!

باران رحمتت را بر ما نازل بفرما!

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

 

منبع: دفتر امام جمعه

مشاهده اتصالات

777/1/-1282 - اربعین نشان داد که با مقاومت و ازخود گذشتگی می توان به اهداف دست یافت
773/1/-450 - خطبه های نمازجمعه خور 1392/12/23 + تصاویر
773/1/-457 - خطبه های نماز جمعه 1392/12/16
773/1/-465 - امام جمعه موقت خوروبیابانک: مسوولان و مردم برای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام کنند
773/1/-471 - خطبه های نماز جمعه خور 2/12/92
773/1/-479 - خطبه های نماز جمعه 92/11/25
773/1/-485 - خطبه های نماز جمعه 92/11/18
773/1/-508 - خطبه های نماز جمعه 1392/10/27 + تصاویر نماز جمعه
773/1/-513 - خطبه های نماز جمعه 92/10/20
773/1/-515 - حضور عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در نماز جمعه خور + تصاویر نماز جمعه+ اصلاحیه
شما نمی توانید از این پست جلوتر بروید !
پیغام شما پس از تایید مدیر در سایت نمایش داده میشود
نام شما:
نظر:
کد امنیتی:
کد امنیتی
تایپ کد:

جستجو

جستجو

آخرین اخبار