تبلیغات.

عینک آفتاب هتل سنتی تی  دا
اخبار
اخبار - اخبار نماز جمعه
خطبه های نماز جمعه 92/11/18
خطبه ها و اخبار نماز جمعه

حماسه و اقیانوس مواج مردمی بار دیگر در 22 بهمن نشان خواهد داد که مردم فهیم ایران پنجه های آهنین زیر دستکش مخملین غرب را دیده اند و با تمام وجود با اتحاد و انسجام از آرمان های امام و خون شهدا دفاع خواهند کرد و ذره ای از شعار های کلیدی انقلاب عبور نخواهند کرد.خطبه اول

سلام علیکم و رحمه الله

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

لاحول و لا قوة الا بالله العلى العظيم، حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ، نِعْمَ الْمَوْلَى‏ وَنِعْمَ النَّصِیرُ، نحمده و نستعینه و نستغفره و نستهدیه و نتوکل علیک و نؤمن به ولا نکفره و نعادی من یکفره ثم الصلاه علی البشیر النذیر و سراج المنیر، افضل السفراء المقربین و الانبیاء و المرسلین، حبیب اله العالمین،ابی القاسم المصطفی محمد (ص)و آله الطیبین الطاهرین المعصومین المنتجبین المکرمین و هداه المهدیین و حماه المستضعفين سيما بقيه الله في الارضين روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوالله

بندگان خدا خواهران و برادران نمازگزار همه شما و خودم را سفارش به تقوا و پرهیز از گناه می کنم.

فضیلت تقوا

امیرالمؤمنین علی (ع ) فرمودند: «إنّ التَّقوى‏ أفضَلُ کَنزٍ ، وأحرَزُ حِرزٍ ، وأعَزُّ عِزٍّ ، فیهِ نَجاه کُلِّ هارِبٍ ، ودَرکُ کُلِّ طالِبٍ ؛تقوا بهترین گنج است. محکم ترین پناهگاه است. عزت آفرین است. امید هر جوینده راه حق است. نجات هر فراری از جهنم است. هرکس می خواهد از جهنم فرار کند باید تقوای الهی پیشه کند. »

زندگینامه امام حسن عسکری (ع)

شنبه 8 ربیع الثانی ولادت امام حسن عسکری در سال 232 هجری قمری است . پدر بزرگوار ایشان امام هادی (ع) و مادر شان حدیث ، حُدَیثَه ، سوسن و سلیل نامگذاری شده است. محل تولد امام مدینه و القاب ایشان: زکی ،نقی و کنیه او: ابومحمد است. امام حسن عسکری (ع) 6سال امامت کردند و در سن 28 سالگی به دست معتمد عباسی در سال 260 هجری قمری در سامراء به شهادت رسیدند. خلفای هم عصر امام معتز عباسی یک سال ، مهتدی عباسی یک سال و معتمد چهارسال بوده اند . درمورد امام وارد شده است « لا یَزالُ یَنْتَقِلُ مِنْ سِجْنٍ إلی سِجْنٍ» امام پیوسته از یک زندان به زندان دیگر منتقل می شدند. شاگردانی را در طول 28 سال تربیت کردند از جمله : عثمان بن سعید و حسین بن روح نوبختی .که از نواب اربعه امام عصر (عج) بودند.

در مورد امام حسن عسکری(ع) وارد شده است:«فَقَد كانَت أخلاقُهُ كَأخلاقِ رَسولِ اللّهِ صلى الله علیه و آله.»اخلاق این امام بزرگوار بسیار شبیه به اخلاق پیغمبراسلام بود.«أنه يصوم النهار، ويصلي الليل.»پیوسته روز ها را روزه می داشتند و شب ها را به نماز سپری می کردند.

سخنان گهربار امام حسن عسگری(ع)

امروز چند روایت را در محضر این امام بزرگوار هستیم.

امام حسن عسکری (ع) فرمودند:«خَصلَتانِ لَيسَ فَوقَهُما شَي‏ءٌ: اَلْإيمانُ بِاللَّهِ ونَفعُ الإخوانِ؛دو خصلت برای انسان است که بالا تر از آن خصلت دیگری وجود ندارد:

1- ایمان به خدا،یعنی در عالم مالک اصلی و مدبر امور خداوند است و اینکه ما بنده خدا هستیم. اینکه انسان ایمان به خدا داشته باشد و شهادتین را بر زبان جاری بکند و خداوند را با الفاظی چون«اَشهدُ انْ لا اِلٰهَ الا اللهوَحـْدَهُ لَا شـَرِيـكَ لَهُ» به توحید اقرار کرده است.اما ایمان به خداوند این است که در دل مالک عالم را خداوند تبارک و تعالی بداند و خودش را عبد بداند. هیچ جا و در هیچ زمان و مکانی برای خودش مالکیت قائل نشود.همه کاره عالم خداوند است.اینجوری ایمان به خدا داشته باشد.او عبد خدا است و هرچه را که خدا دستور بدهد باید تابع باشد.حلال خدا را حلال و حرام خدا را حرام بشمارد.

2- خصلتی که فوق آن دیگر خصلتی نیست نفع رساندن به برادران مومن خود است.مومن برای مومن دیگر مایه برکت است اگر با یک مومنی دوستی بکند به او برکت می دهد،همسایگی می کند ،همکاری می کند برای او مایه برکت است.»

درروایتی دیگر امام حسن عسگری (ع) فرمودند:«اَوْرَعُ النّاسَ مَنْ وَقَفَ عِنْدَ الشُّبْهَةِ، اَعْبَدُ النّاسِ مَنْ اَقامَ عَلى الْفَرآئِضِ، اَزْهَدْ النّاسِ مِنْ تَرَكَ الْحَرامَ، اَشَدُّ النّاسِ اجْتِهاداً مَنْ تَرَكَ الذُّنُوبَ ؛ می خواهید بدانید با ورع ترین مردم چه کسانی هستند؟ با ورع ترین مردم کسانی هستند که هنگامی که امر شبهناک برای آنها پیش می آید توقف می کنند و خودشان را داخل شبهه نمی اندازند . یعنی اگر در صحبتی مشکوکند و مطمئن نیستند که راست است نمی زند . اگر غیبت و تهمتی درباره کسی شنید سریع تصمیم نمی گیرد. تا اطمینان پیدا نکرده است عند الشبهه توقف می کند.»

نبیمکرم اسلام (ص) درباره ورع فرمودند : «مَنْ وَقَعَ فِي الشُّبُهَاتِ وَقَعَ فِي الْحَرَامِ، كَالرَّاعِي يَرْعَى حَوْلَ الْحِمَى يُوشِكُ أَنْ يَرْتَعَ فِيهِ، اگر کسی عندالشبهه توقف نکند و خودش را داخل شبهه بیندازد ( حرفی که مطمئن نیست زد و مالی که معلوم نیست حرام است یانه استفاده کرد ) در حرام می افتد. مانند چوپانی که گوسفندان را به چرا می برد اگراز محدوده ای که برایش مشخص کرده اند گوسفندان به مرز چراگاه روند چون چیزی نمی فهمند و مکان و موقعیت را تشخیص نمی دهند، وقتی در قرقگاه باشد سریع وارد محدوده ای می شود که متعلق به مالک نیست.»انسان نیز اگر در شبهه توقف نکند افتادن او در حرام سریع می شود. به همین دلیل می گویند بر مستحبات و مکروهات مواظبت کنید . مکروهات را انجام ندهید تا در حرام نیفتید.

در روایتی دیگر امام صادق (ع ) فرمودند :«لَا وَرَعَ أَنْفَعُ مِنْ تَجَنُّبِ مَحَارِمِ اللهِ وَ الْکَفِّ عَنْ أَذَى الْمُؤْمِنِینَ وَ اغْتِیَابِهِمْ؛ هیچ ورعی برای انسان مؤمن نافع تر از این نیست هنگامی که این مؤمن از اذیت همسایه سرباز زند.» یکی از مصداق های ورع این است که همسایه آزاری نکند. غیبت نکند. انسان باید حواسش به قرقگاه ها باشد . حتی نزدیک محدوده حرام هم نشود.

امام حسن عسکری (ع) فرمودند : باورع ترین مردم کسی است که عند الشبهه توقف کند. عابدترین مردم کسی است که در اقامه فرائض ( نماز ، روزه ، خمس و زکات و ... ) مواظبت کند.زاهد ترین مردم کسی است که خرام را ترک کند هرچند حرام به نفع او باشد. زاهد کسی نیست که کنج خرابه ای دور از مردم بنشیند و فقط عباذت کند بلکه زاهد ترین کسی است که در میدان کار باشد و در میان مردم حضور داشته باشد و بر حرام مواظبت کند. چه کسی انسان پرتلاشی است ؟ کسی که مواظبت کند تا گناهی را انجام ندهد .

در روایت دیگری فرمودند:«إذا نَشِطَتِ القُلوبُ فأودِعُوها وإذا نَفَرَت فَوَدِّعُوها؛دلهای شما اقبال و ادبار دارد. جوانها به این توجه کنند. هنگامی که دل اقبال دارد یعنی این دل شوق به دعا و ذکر و روزه مستحبی دارد . هرگاه دل شما اقبال دارد به سمت مستحبات بروید و آنها را انجام دهید. اما گاهی دل ادبار دارد به خودتان فشار نیاورید و به حد واجبات کفاف و قناعت کنید. هرگاه با نشاط هستید امور مستحبی را به کار بگیرید در غیر این صورت به واجبات قناعت کنیدو آن روز را روز بدی ندانیدو انسان از درگاه خداوند مأیوس نشود.

اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ؛ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ؛ الاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالاَمْواتِ ؛ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْراتِ؛ اِنَّكَ مُجيبُ الدَّعَواتِ؛ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْئٍ قَديرٌ

اسلام و مسلمین را نصرت عنایت بفرما!

کفر و نفاق را ریشه کن بفرما!

رهبر معظم انقلاب طول عمر، عزت و عظمت عنایت بفرما!

روح شهدای عزیزمان ،امام بزرگوارمان ، امامزاده کمال الدین سید داوود عالی است متعالی بگردان!

در ظهور آقا امام زمان(عج) تعجیل بفرما.

باران رحمتت را بر ما نازل بفرما!

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَ الْعَصرِ(1)إِنَّ الانسنَ لَفِى خُسرٍ(2)إِلا الَّذِينَ ءَامَنُواوَ عَمِلُوا الصالِحَاتِ وَ تَوَاصوْا بِالْحَقِّ وَ تَوَاصوْا بِالصبرِ(3)

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

 

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الحمد لله ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام على البشیر النذیر و سراج المنیر افضل السفراءالمقربین و الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابى‌القاسم المصطفى محمّد (ص) ؛ اللهم صل و سلم على اميرالمؤمنين و صدیقه الطاهره، فاطمه الزهرا سيّدة نساء العالمين و سبطى نبی الرّحمة الحسن و الحسين سید الشباب اهل الجنه و علىّ‌بن‌الحسين زين‌العابدين و محمّدبن‌علىّ باقر العلم اولین والاخرین و جعفربن‌محمّد الصّادق و موسى‌بن‌جعفر الكاظم و علىّ‌بن‌موسى‌الرّضا المرتضی و محمّدبن‌علىّ الجواد و علىّ‌بن‌محمّدالهادى و الحسن‌بن‌علىّ‌العسكرى و الحجّة القائم المهدىّعجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف و سهل الله مخرجهو جعلنا من اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه.

یاعباد الله اوصیکم و نفسی بتقوالله

بندگان خدا خواهران و برادران نمازگزار همه شما و خودم را سفارش به تقوا و پرهیز از گناه می کنم.

ویژگیهای انسان های با تقوا

امیر المومنین علی(ع) در خطبه متقین فرمودند:«فَالْمُتَّقُونَ فِيها هُمْأَهْلُ الْفَضائِلِ،بُعْدُهُ عَمَّنْ تَبَاعَدَ عَنْهُ زُهْدٌ وَ نَزَاهَةٌ وَ دُنُوُّهُ مِمَّنْ دَنَا مِنْهُ لِینٌ وَ رَحْمَةٌ لَیْسَ تَبَاعُدُهُ بِکِبْرٍ وَ عَظَمَةٍ وَ لاَ دُنُوُّهُ بِمَکْرٍ وَ خَدِیعَةٍ قَالَ فَصَعِقَ هَمَّامٌ صَعْقَةً کَانَتْ نَفْسُهُ فِیهَا فَقَالَ أَمِیرُ اَلْمُؤْمِنِینَ (ع): أَمَا وَ اَللَّهِ لَقَدْ کُنْتُ أَخَافُهَا عَلَیْهِ ؛ ثُمَّ قَالَ: أَ هَکَذَا تَصْنَعُ اَلْمَوَاعِظُ اَلْبَالِغَةُ بِأَهْلِهَا؛ انسان های با تقوا دارای فضائلی هستند انسان های با تقوا دوری می کنند از انسانهایی که دورند و زهد دارند به انسان هایی که پارسا هستند. نزدیکی آنها به انسانهای خوب و پارسا به خاطر مهربانی و رحمت آنهاست و دوری آنها به دلیل کبر و بزرگی آنها نیست و نزدیکی آنها نیز به خاطر مکر و حیله نیست.»

یکی از اصحاب امام به نام همّام از امام (ع) خواستند که متقین را برای او وصف کنند. ما یکبار در خطبه دوم خطبه متقین را بازگو کرده ایم . امروز دومین بار است که این خطبه دور شده است و فرازهای آخر آن را امروز برای شما عرض می کنم:« وقتی همّام وصف متقین را شنید شیهه ای زد و جان داد. امام (ع) فرمودند : به خدا قسم می دانستم که چنین خواهد شدو می ترسیدم بر او که چنین اتفاقی بیفتد. این چنین موعظه های بالغ و کامل بر اهلش اثر می گذارد.»

همین خطبه های امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه است که در مسجد کوفه ایراد کرده اند و بزرگانی چون میثم تمار و کمیل وحبیب بن مظاهر و مسلم بن عوسجه و ... تربیت شده اندکه علم بلایا می دانستند.انشاءالله خداوند مارا جزء یاران و انصار امام عصر (عج) قراردهد.

فرمایشات مقام مرجعیت و ولایت

فرمایشات مقام مرجعیت و ولایت امام المسلمین رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت العظمی الامام خامنه ای(حَفَظَهُ الله) در آغاز امسال را فراموش نکرده ایم آقا امسال را "سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" نام گذاری کرده اند.

در آستانه بیست و دوم بهمن گرامیداشت دهه فجر و حضور پرشور در راهپیمایی بیست و دوم بهمن هستیم که حضور پرشور در این راهپیمایی اتمام و اکمال حماسه سیاسی است . حماسه سیاسی که از انتخابات امسال شروع شد , بیست و دوم بهمن که اکمال این حماسه است ادامه دارد.

پیام حضور امسال مردم در راهپیمایی 22 بهمن

امروز دشمنان گوش و چشم تیز کرده اند و دوربین ها و بوقهای خود را تنظیم کرده اند و در حال رصد صحنه بیداری و هوشیاری مردم ایران هستند که حضور امسال مردم در راهپیمایی 22 بهمن چند پیام دارد:

پیام اول:

حضور حماسی و با شکوه مردم در راهپیمایی 22 بهمن نماد حضور ملت مقاوم ایران در پاسداری از ارزش ها و آرمان های والای انقلاب و لبیک به ندای رهبر فرزانه انقلاب و اعلام بیزاری از دشمنان این نظام است.

پیام دوم:

حماسه و اقیانوس مواج مردمی بار دیگر در 22 بهمن نشان خواهد داد که مردم فهیم ایران پنجه های آهنین زیر دستکش مخملین غرب را دیده اند و با تمام وجود با اتحاد و انسجام از آرمان های امام و خون شهدا دفاع خواهند کرد و ذره ای از شعار های کلیدی انقلاب عبور نخواهند کرد.

پیام سوم:

نسل سوم و نسل چهارم انقلاب به همراه پیشکسوتان انقلاب در راهپیمایی امسال به آمریکا و اذنابش خواهند فهماند در برابر اراده ی پولادین ملت ایران در حمایت از نظام و دولت هرگز فریب حیله گری آنها را نخواهند خورد و رهبری را شاخص بصیرت خود قرار خواهند داد.

ان شاالله حضور با شکوه شما در 22 بهمن مشت محکمی به دهان کرکری خوانی های استکبار جهانی خواهد بود.

  • شنبه 8 ربیع الثانی "ولادت امام حسن عسکری(ع)" است ان شاالله در مجلس جشنی که به همین مناسبت برگزار خواهد شد همه توفیق شرکت داشته باشیم.
  • همچنین شنبه 19 بهمن "روز نیروی هوایی" است که اعلام همبستگی کردند همافران با انقلاب اسلامی و دیدار تاریخی آنها با امام بزرگوار ما بود در سال 1357 که این روز را گرامی می داریم.
  • دوشنبه10 ربیع الثانی "وفات شهادت گونه حضرت فاطمه معصومه(س)" در سال 201 ه.ق است که وفات شهادت گونه بی بی را خدمت شما مومنین، شیعیان و محبّین آن حضرت تسلیت عرض می کنم انشاالله در مجلسی که به همین مناسبت برگزار خواهد شد، همه توفیق شرکت داشته باشیم. و در دنیا بارها همه ما توفیق زیارت و در آخرت از شفاعت آن حضرت بهره مند خواهیم شد. انشاالله
  • همچنین دوشنبه 21 بهمن "سالروز شکسته شدن حکومت نظامی" به فرمان امام و توسط مردم در سال 1357 است که این روز را گرامی می داریم.
  • سه شنبه 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط نظام شاهنشاهی است که انشاالله همه ما حضورمان در راهپیمایی با شکوه خواهد بود.
  • افتتاح حوزه علمیه خواهران و شروع کلاس های درس را در هفته گذشته داشتیم. من اینجا لازم می دانم از تمامی کسانی که در راه اندازی و کمک و مساعدت این مجموعه مهم فرهنگی و دینی و مذهبی تلاش و مساعدت کردند و همچنین از مردم خوب و مسئو لین عزیزتقدیر و تشکر کنم.
  • حضور زیبا و با نشاط عزیزانم با لباس فرم در نماز جمعه این هفته را داریم که حضورشان را خیر مقدم عرض می کنم و از تمام این عزیزان تک تک و مسئولین و همه نهادهایی که در نماز جمعه این هفته از ایام الله دهه فجرهماهنگی کردند؛ تقدیر و تشکر می کنم.

اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ؛ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ؛ الاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالاَمْواتِ ؛ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْراتِ؛ اِنَّكَ مُجيبُ الدَّعَواتِ؛ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْئٍ قَديرٌ

اسلام و مسلمین را نصرت عنایت بفرما!

کفرو نفاق را ریشه کن بفرما!

رهبر معظم انقلاب طول عمر ، عزت ، عظمت عنایت بفرما!

روح شهدای عزیزمان ،امام بزرگوارمان ، امامزاده کمال الدین سید داوود عالی است متعالی بگردان!

در فرج آقا و مولایمان امام زمان تعجیل بفرما!

باران رحمتت را بر ما نازل بفرما!

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

منبع: دفتر امام جمعه

مشاهده اتصالات

777/1/-1282 - اربعین نشان داد که با مقاومت و ازخود گذشتگی می توان به اهداف دست یافت
773/1/-450 - خطبه های نمازجمعه خور 1392/12/23 + تصاویر
773/1/-457 - خطبه های نماز جمعه 1392/12/16
773/1/-465 - امام جمعه موقت خوروبیابانک: مسوولان و مردم برای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام کنند
773/1/-471 - خطبه های نماز جمعه خور 2/12/92
773/1/-479 - خطبه های نماز جمعه 92/11/25
773/1/-492 - خطبه های نماز جمعه 92/11/11
773/1/-508 - خطبه های نماز جمعه 1392/10/27 + تصاویر نماز جمعه
773/1/-513 - خطبه های نماز جمعه 92/10/20
773/1/-515 - حضور عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در نماز جمعه خور + تصاویر نماز جمعه+ اصلاحیه
شما نمی توانید از این پست جلوتر بروید !
پیغام شما پس از تایید مدیر در سایت نمایش داده میشود
نام شما:
نظر:
کد امنیتی:
کد امنیتی
تایپ کد:

جستجو

جستجو

آخرین اخبار