تبلیغات.

عینک آفتاب هتل سنتی تی دا
اخبار
اخبار - اخبار نماز جمعه
خطبه های نمازجمعه خور 1392/12/23 + تصاویر
خطبه ها و اخبار نماز جمعه
حاج سید احمد آقا خمینی(ره)بعد از امام(ره)منش او تداوم خدمت زیر پرچم ولایت بوده است.... ملاقات خارج از عرف دیپلماتیک کاترین اشتون..إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا؛.... در برابر این دشمن از هر نوع وادادگی و ضعف باید پرهیز کرد و دشمن باید در مذاکرات صلابت ملت ایران را احساس کند. موضوع آخر بحران آب ...البته اداره آب و فاضلاب و فرماندار محترم بر حفر چاه آب ذخیره اهتمام دارند که انشاء الله با پشتکار و حمایت مردم موفق خواهند شد و ما برای این عزیزان آرزوی توفیق داریم.


خطبه اول

سلام علیکم و رحمه الله

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

لاحول و لا قوة الا بالله العلى العظيم، حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ، نِعْمَ الْمَوْلَى‏ وَنِعْمَ النَّصِیرُ، نحمده و نستعینه و نستغفره و نستهدیه و نتوکل علیک و نؤمن به ولا نکفره و نعادی من یکفره ثم الصلاه علی البشیر النذیر و سراج المنیر، افضل السفراء المقربین و الانبیاء و المرسلین، حبیب اله العالمین،ابی القاسم المصطفی محمد (ص)و آله الطیبین الطاهرین المعصومین المنتجبین المکرمین و هداه المهدیین و حماه المستضعفين سيما بقيه الله في الارضين روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوالله            

بندگان خدا خواهران و برادران نمازگزار همه شما و خودم را سفارش به تقوا و پرهیز از گناه می کنم.

معدن تقوی

 نبی مکرم اسلام (ص) فرمودند : «لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ مَعْدِنٌ وَ مَعْدِنُ التَّقْوَى قُلُوبُ الْعَارِفِين؛ برای هر چیزی معدنی است و  تقوا معدن قلب های انسان های عارف است.» انسان هایی که خدا را خوب شناخته اند . این که خداوند رازق و خالق است و همه ی امور عالم در دست اوست .

امیرالمؤمنین (ع)فرمودند :« لاَ شَرَفَ أَعْلَى مِنَ الْإِسْلاَمِ، وَلاَ عِزَّ أَعَزُّ مِنَ التَّقْوَى، وَلاَ مَعْقِلَ أَحْصَنَ مِنَ الْوَرَعِ؛ هیچ شرافتی بالاتر از اسلام وجود ندارد و هیچ عزتی گرامی تر از تقوا نیست . هیچ سنگری نیز نیکوتر از پارسایی نیست.»

در روایتی دیگر  نبی مکرم اسلام (ص) فرمودند :« اتَّقِ اللَّهِ حَيْثُمَا كُنْتَ؛فِي السّرِ والعَلانِية؛ هر کجا که باشید تقوای الهی را رعایت کنید. چه مخفی و چه آشکار، چه خلایق شما را ببینند چه خلایق به حال شما اطلاع پیدا بکنند و چه نبینند و اطلاع پیدا نکنند، شما باید تقوای الهی را رعایت بکنید.»

اهمیت تشکیل خانواده

در بحث خانواده خدمت شما نمازگزاران عزیز مباحثی را عرض کردم. ظرف این خطبه هایی که خدمت شما بودم در باب اهمیت تشکیل خانواده و مباحث دیگر، مباحث مفصلی مطرح شد.

در باب اهمیت تشکیل خانواده نبی مکرم اسلام (ص)فرمودند: « مابنیَبِنَاءِ فِی الاِسلامِ أَحَبَّ اِلی اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ التَّزوِیج؛ هیچ بنایی نزد خداوند تبارک و تعالی محبوب تر از ازدواج نیست.»

موانع تشکیل خانواده

 موانع تشکیل خانواده را خدمت شما بر شمردیم:

دغدغه کار و شغل

 یکی از این موانع دغدغه کار و شغل بود اینکه جوان دغدغه کارو شغل دارد و احیاناً والدین پسر یا والدین دختر دغدغه کار و شغل را برای فرزندان خود دارند امر ازدواج را به تاخیر می اندازند، در حالی که خداوند تبارک و تعالی در قرآن می فرمایند:« إِن یَکُونُوا فُقَرَاء یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ؛اگر فقیر باشید خداوند از فضل خودش شما را غنی می کند.» یعنی اگر شما هم کف را پیدا کردید دختر و پسری را که از لحاظ اعتقاد و کفویت در شان هم هستند اگر شما اقدام به ازدواج کنید خداوند از فضل خودش آنها را غنی می کند، خداوند توسعه دهنده است، رازق است.

نبی مکرم اسلام فرمودند:« چهار گروه هستند که خداوند تعهد کرده است به آنها کمک می کند:

1- رزمنده  

2- متاهل : کسی که تن به ازدواج داده است، نمی گذارد او فقیر بماند و او را از فضل خودش غنی می کند. انسانی که فقیر است، ترس از فقر نباید مانع از آن شود که او ازدواج نکند.

3- بنده قراردادی

4- حج گزار»

در روایتی دیگر نبی مکرم اسلام (ص)فرمودند:«گمان بد به خدا برده است اگر کسی از ترس فقیر شدن ازدواج نکند.» خداوند متعهد شده است، قول داده است ، وعده داده است از فضل خودش غنی می کند و اینکه دختر یا پسر تن به ازدواج ندهد به بهانه ای که شغل ندارد یا به بهانه ای که او کار ندارد ، در حالی که وقت ازدواج آنها رسیده است ، خداوند از فضل خودش آنهارا غنی می کند.

 فرمود:«الْتَمِسُوا الرِّزْقَ بِالنِّكَاحِ با ازدواج رزق را نازل کنید.» یکی از راه های توسعه و نزول رزق ازدواج است کسی که ازدواج بکند رزق بر او توسعه پیدا می کند.

آداب ازدواج و تشکیل خانواده

در باب آداب ازدواج و تشکیل خانواده مباحثی عرض شد :

درنگ نکردن با آمدن همسنگ

 یکی از آن مسائل درنگ نکردن با آمدن همسنگ بود که جزء آداب ازدواج و تشکیل خانواده است. نبی مکرم اسلام (ص) فرمود: «إِذا أَتَاكُم الْأَكفاء فالقوهن إِلْقَاء ؛ اگر دیدید پسری همسنگ دختر شما آمده است درنگ نکنید، تامل نکنید. هنگامی که دیدید هم کفو فرزند شما آمده است بی درنگ اقدام کنید.»

در روایتی دیگر به امیر المومنین(ع) فرمود:« يَا عَلِيُّ ، " ثَلاثٌ لا تُؤَخِّرْهُنَّ : الصَّلاةُ إِذَا أَتَتْ ، وَالْجِنَازَةُ إِذَا حَضَرَتْ ، وَالأَيِّمُ إِذَا وَجَدَتْ كُفْؤًا؛ ای علی سه چیز است که هرگز این سه چیز را به تاخیر نینداز:

 1. وقت نماز که می رسد نماز خود را به تاخیر نینداز یعنی اگر وقتش رسید کارهای دیگر را کنار بگذار و بگو الان وقت نماز است. این توصیه را پیامبر به همه شیعیان امیرالمومنین(ع) فرموده اند.
 2. وقتی که یک جنازه ای غسل و کفن داده شد وقت را به تاخیر نینداز او را به خاک بسپارید و دفن جنازه را به تاخیر نیندازید.
 3. دختری که کفو او آمد، هم شان و همسنگ او آمد دیگر تعلل نکنید و به تاخیر نیندازید. رضا به ازدواج آن دو بدهید که بنایی در اسلام محبوب تر از ازدواج نیست.»

آداب عروسی

در باب آداب عروسی نیز مباحثی خدمت شما عرض شد :

انتخاب ایام خجسته

یکی از آداب عروسی انتخاب ایام خجسته بود، انسان که می خواهد ازدواج کند و این کانون گرم خانواده با جشن عروسی اش شروع می شود باید آدابش را رعایت بکند. یکی از این آداب انتخاب ایام خجسته است: ولادت اهل بیت، ایام عید مناسبت بسیار خوبی برای ازدواج است. اما بعضاً ایام شهادت اهل بیت است ، انسان باید حریم و حرمت را نگه دارد عروسی و جشن را در ایام عید برپا کند، برگزاری عروسی در  ولادت اهل بیت و عید از روز های خجسته است و باید مواظبت کنیم که ایامی که حزن اهل بیت است عروسی انتخاب نکند.

عوامل تحکیم خانواده

در بحث عوامل تحکیم خانواده مباحثی را خدمت شما عرض کردیم:

 1. محبت؛ بحث محبت که باعث تحکیم خانواده می شود، محبت زن به شوهر و شوهر به زن.
 2. خوش خلقی ؛در بحث عوامل تحکیم خانواده خوش خلقی را مطرح کردیم که باعث گرمی کانون خانواده خواهد شد.
 3.  احترام متقابل؛ یعنی زن به مرد احترام بگذارد و مرد نیز به زن احترام بگذارد.
 4.  گذشت و کمک به یکدیگر؛ این نیز از عوامل تحکیم خانواده است یعنی زن به شوهر کمک کند و مرد نیز در کارهای خانه به زن خود کمک کند . دو روایت را در این زمینه خدمت شما عرض می کنم:

نبی مکرم اسلام(ص) به امیرالمومنین (ع)فرمودند:« يَا عَلِيُّ لَا يَخْدُمُ الْعِيَالَ إِلَّا صَدِّيقٌ أَوْ شَهِيدٌ أَوْ رَجُلٌ يُرِيدُ اللَّهُ بِهِ خَيْرَ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَة؛ ای علی خدمت زن را نمی کند مگر صدیق یا شهید یا کسی  که خداوند اراده کرده است خیر دنیا و آخرت را در مورد کمک مرد در خانه به همسرش به آن عنایت کند.»

و در روایتی دیگر نبی مکرم اسلام(ص) فرمودند:« أيُّما امرَأةٍ خَدَمَتْ زَوجَها سَبعَةَ أيّامٍ ، غَلَّقَ اللّه‏ُ عَنها سَبعةَ أبوابِ النارِ وفَتَحَ لَها ثمانِيَةَ أبوابِ الجَنّةِ تَدخُلُ مِن أينَما شاءَتْ اگر خانمی در خانه خدمت به همسر خود راکند  و هفت روز چنین خدمتی را انجام بدهد هفت در جهنم به روی او بسته می شود و هشت در بهشت به روی او باز می شود و از هر دری بخواهد وارد بهشت می شود.» این زمان فرصت خوبی است ایام عید از این فرصت هم آقایان و هم خانم ها استفاده کنند.

اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ ؛ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ؛ الاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالاَمْواتِ ؛ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْراتِ؛ اِنَّكَ مُجيبُ الدَّعَواتِ؛ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْئٍ قَديرٌ

اسلام و مسلمین را نصرت عنایت بفرما!

کفر و نفاق را ریشه کن بفرما!

رهبر معظم انقلاب طول عمر، عزت و عظمت عنایت بفرما!

روح شهدای عزیزمان ،امام بزرگوارمان ، امامزاده کمال الدین سید داوود عالی است متعالی بگردان!

در ظهور آقا امام زمان(عج) تعجیل بفرما.

باران رحمتت را بر ما نازل بفرما!

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

وَ الْعَصرِ(1)إِنَّ الانسنَ لَفِى خُسرٍ(2)إِلا الَّذِينَ ءَامَنُوا وَ عَمِلُوا الصالِحَاتِ وَ تَوَاصوْا بِالْحَقِّ وَ تَوَاصوْا بِالصبرِ(3)

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

                  

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الحمد لله ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام على البشیر النذیر و سراج المنیر افضل السفراءالمقربین و الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابى‌القاسم المصطفى محمّد (ص) ؛ اللهم صل و سلم على اميرالمؤمنين و  صدیقه الطاهره، فاطمه الزهرا سيّدة نساء العالمين و سبطى نبی الرّحمة الحسن و الحسين سید الشباب اهل الجنه و علىّ‌بن‌الحسين زين‌العابدين و محمّدبن‌علىّ باقر العلم اولین والاخرین و جعفربن‌محمّد الصّادق و موسى‌بن‌جعفر الكاظم و علىّ‌بن‌موسى‌الرّضا المرتضی و محمّدبن‌علىّ الجواد و علىّ‌بن‌محمّدالهادى و الحسن‌بن‌علىّ‌العسكرى و الحجّة القائم المهدىّ عجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف و سهل الله مخرجه و جعلنا من اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه .

 یاعباد الله اوصیکم و نفسی بتقوالله

بندگان خدا خواهران و برادران نمازگزار همه شما و خودم را سفارش به تقوا و پرهیز از گناه می کنم.

فرمایشات مقام مرجعیت و ولایت

فرمایشات مقام مرجعیت و ولایت امام المسلمین رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای(حَفَظَه الله) در جمع مسئولان دستگاه های مختلف و فعالان اقتصادی داشتیم که آقا مؤلفه ها، ضرورتها و الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی را تبیین کردند.

آقا فرمودند:«هدف از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی که در واقع الگویی بومی و علمی بر آمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی است ارائه شاخص های لازم برای نقشه راه است.انشاالله

گرایش به اقتصاد مقاومتی فقط مخصوص کشور ما نیست در سالهای اخیر با توجه به بحران های اقتصادی جهانی بسیاری از کشور ها به دنبال مقاوم سازی اقتصاد خود هستند .

عدالت اجتماعی مهمترین شاخص در میان شاخص های اقتصاد مقامتی است، دراقتصاد مقاومتی وضع طبقات محروم در هر گونه پیشرفت اقتصادی باید یهبود یابد.

اجرای این سیاستها با حرکت عادی و احیاناً خواب آلوده و بدون حساسیت امکان پذیر نیست و نیازمند برنامه ریزی و حرکت جهادی است.

یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی"مردم محوری" است که بر اساس معارف اسلامی و تجربیات 35 ساله در هر عرصه ای که مردم وارد میدان شدند عنایت الهی نیز همراه داشته و کارها به پیش رفته است.»

ملاقات خارج از عرف دیپلماتیک

موضوع بعد؛ سفر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران و چند ملاقات غیر رسمی و خارج از عرف دیپلماتیک داشته است. من اینجا چند مطلب را خدمت شما نماز گزاران بزرگوار عرض می کنم:

اولاً؛ این سفر خلاف دیپلماسی بین المللی است، البته نشانه بدطینتی و حقارت دشمنان ما است.

 ثانیاً؛ از دشمنی دشمنان نباید غفلت کرد و به آنها اعتماد کرد و مرز های خود را به روی دشمن باز کرد. خداوند در قرآن فرموده است:« إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا؛ شیطان دشمن شما است.» شما هم باید نگاه به دشمن داشته باشیدو هم در سیاست های خود از نگاهتان مواظبت کنید که آن دشمن است. سیاست ها را جوری ترسیم کنید که او نتواند در دل شما نفوذ پیدا کند. مگر نمی بینیم که باز هم در قرآن دارد:« قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ ‏مِنْ أَفْوَاهِهِمْ » شما دائماً مشاهده می کنید که آنها در کشورهای خودشان دشمنان این نظام (طبق آیه قرآن) با الفاظ سخیفی که از آنها شنیده می شود، بغض و دشمنی عمیق خود را نسبت به انقلاب اسلامی ابراز می کنند. در پای میز مذاکرات لبخند می زنند اما وقتی که پای تریبون خودشون قرار می گیرند، بغض عمیق خودشون را به ملت ایران و نظام اسلامی آشکار می کنند. خداوند در قرآن می فرمایند:« وَمَا تُخْفِي صُدُورُهُمْ أَكْبَرُ» آنچه آشکار می کنند ذره ای است. اما آن بغضی که نسبت به نظام و ملت اسلامی دارند بیش تر است آنها نمی توانند آشکار کنند ذره ای از آن را که آشکار می کنند مشخص است که آنها نسبت به ما دشمنی دارند . شیطان ذشمن شما است پس او را دشمن بنگارید.

 ثالثاً؛ در برابر این دشمن از هر نوع وادادگی و ضعف باید پرهیز کرد و دشمن باید در مذاکرات صلابت ملت ایران را احساس کند.

مناسبت ها:

 • شنبه 3 جمادی الاول شهادت حضرت زهرا(س) به روایت 75 روز است که شهادت بی بی حضرت زهرا(س) را خدمت همه شما مؤمنین و شیعیان و محبین آن حضرت تسلیت عرض می کنم و انشاالله در مجلسی که به همین مناسبت برگزار می شود همه ما توفیق حضور داشته باشیم.
 • همچنین شنبه24 اسفند انفجار بمب در مراسم نماز جمعه تهران و شهادت تعدادی از نماز گزاران در سال1363 است و هم چنین برگزاری انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی در سال 1358 ه.ش است ببینید کشوری که به اندازه سال های انقلابش انتخابات برگزار کرده است دشمنان در کشورهای خودشان این کشور را  به نقض حقوق بشر متهم می کنند و می گویند: در این کشور دیپلماسی نیست . این دشمنی دشمنان نظام است و باید همه حواسمان جمع باشد .
 • یک شنبه 25 اسفند سالروز بمباران شیمیایی شهر حلبچه توسط رژیم بعث عراق در سال 1366 ه.ش است. کجایند کسانی که دم از حمایت از حقوق بشر می زنند؟ آن روزی که شهر حلبچه بمباران شد کجا بودند؟ که امروز دم از حقوق بشر می زنند.
 • دوشنبه 26 اسفند سالروز ارتحال حاج سید احمد آقا خمینی در سال 1373 ه.ش است . در اینجا لازم می دانم در مورد این شخصیت بزرگ نظام اسلامی مطالبی را خدمت شما عرض کنم :

 برای بیان جایگاه ایشان به مطلبی از صحیفه حضرت امام(ره) اشاره می کنم . ایشان می فرمایند:«من خدای قاهر،حاضر،منتقم را شاهد می گیرم که احمد از آن روزی که کمک این جانب در بیرونی مشغول در اداره امور من بوده تا الان که این ورقه را می نویسم قدمی و قلمی بر خلاف گفتار و نوشتار من برنداشته و با وسواس عجیب در کلیه گفتارها و نوشته های من سعی نموده که حتی یک کلمه بلکه گاهی یک حرف را که به نظر او محتاج اصلاح است بدون اذن من تصرف نکند.»

به همین دلیل سید احمد به "رازدار امام" مشهور است. امام نیز به او اعتماد داشتند و کمک کار امام بوده است. مشی سید احمد چه بوده است ؟ بعد از امام همه تداوم خدمت وی را زیر پرچم انقلاب احساس کردند .

در گفتاری که در سال 1369 از ایشان شنیده شده که گفته است : «ما امروز موظف هستیم پشت سر مقام رهبری حضرت آیت الله خامنه ای حرکت کنیم . اطاعت از رهبری اطاعت از امام است و هرکسی منکر این شود مطمئن باشید در خط امام نیست. و هرکس بگوید اطاعت از امام به غیر از اطاعت از حضرت آیت الله خامنه ای است در خط آمریکا است . من بعد از رحلت امام با خدا و امام عهد کرده ام که کوچکترین قدمی را علیه رهبری حتی خلاف میل رهبری برندارم.»

 روحش شاد و انشاءالله خداوند وی را با امام و شهدا و اجداد صالحش محشور بفرماید.

 • پنجشنبه 29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت در سال 1329 است که تاریخ ملی شدن صنعت نفت و این موضوع به ما می گوید که هرگاه همدلی و عزم ملی بوده آنجا پیروزی از آن ملت بوده است .
 • موضوع آخر بحث بحران آب است که هفته گذشته تذکر داده شد و این هفته نیز یادآوری می کنم . خشکسالی حاکم بر منطقه ، کاهش نزولات جوی ، محدود بودن ذخایر آبی ، محدودیت در شبکه آبرسانی ، صرفه جویی و بهینه مصرف کردن را می طلبد . البته اداره آب و فاضلاب و فرماندار محترم بر حفر چاه آب ذخیره اهتمام دارند که انشاء الله با پشتکار و حمایت مردم موفق خواهند شد و ما برای این عزیزان آرزوی توفیق داریم.

 هفته آخر سال است و همه مشغول خانه تکانی هستند انشاءالله خانه تکانی دل نیز انجام دهیم و از پیش عید نوروز را خدمت همه تبریک عرض می کنم .

 

اللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ ؛ وَالْمُسْلِمينَ وَالْمُسْلِماتِ؛ الاَحْيآءِ مِنْهُمْ وَالاَمْواتِ ؛ تابِعْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ بِالْخَيْراتِ؛ اِنَّكَ مُجيبُ الدَّعَواتِ؛ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْئٍ قَديرٌ

اسلام و مسلمین را نصرت عنایت بفرما!

کفرو نفاق را ریشه کن بفرما!

رهبر معظم انقلاب طول عمر ، عزت ، عظمت عنایت بفرما!

روح شهدای عزیزمان ،امام بزرگوارمان ، امامزاده کمال الدین سید داوود عالی است متعالی بگردان!

در فرج آقا و مولایمان امام زمان تعجیل بفرما!

باران رحمتت را بر ما نازل بفرما!

   بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیممنبع: دفتر امام جمعه

مشاهده اتصالات

777/1/-1282 - اربعین نشان داد که با مقاومت و ازخود گذشتگی می توان به اهداف دست یافت
773/1/-457 - خطبه های نماز جمعه 1392/12/16
773/1/-465 - امام جمعه موقت خوروبیابانک: مسوولان و مردم برای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام کنند
773/1/-471 - خطبه های نماز جمعه خور 2/12/92
773/1/-479 - خطبه های نماز جمعه 92/11/25
773/1/-485 - خطبه های نماز جمعه 92/11/18
773/1/-492 - خطبه های نماز جمعه 92/11/11
773/1/-508 - خطبه های نماز جمعه 1392/10/27 + تصاویر نماز جمعه
773/1/-513 - خطبه های نماز جمعه 92/10/20
773/1/-515 - حضور عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در نماز جمعه خور + تصاویر نماز جمعه+ اصلاحیه
شما نمی توانید از این پست جلوتر بروید !
پیغام شما پس از تایید مدیر در سایت نمایش داده میشود
نام شما:
نظر:
کد امنیتی:
کد امنیتی
تایپ کد:

جستجو

جستجو

آخرین اخبار