تبلیغات.

عینک آفتاب هتل سنتی تی  دا
اخبار
اخبار - فرهنگی اجتماعی و هنری
24 اردیبهشت سالروزدرگذشت استاد حبیب یغمایی محقق ادبي،روزنامه‌نگار و شاعر ايراني
فرهنگی اجتماعی و هنری

نسیم خور: حبيب يغمايي در سال 1280 خورشيدي در شهرک خور، مرکز ناحيه جندق و بيابانک زاده شد. پدرش حاج ميرزا اسدالله منتخب‌السادات خوري بود و از طرف مادر تبار او به يغماي جندقي مي‌پيوست. از کودکي طبع موزون او بر همگان آشکار شد و برخي خواسته‌هاي خود را به زبان شعر بيان مي‌کرد. دوستان و معاشران منتخب‌السادات به رغم زندگي در روستايي خرد و کم‌جمعيت همه اهل فضل و اديب و شاعر بودند.حبيب در سال 1295 عازم دامغان شد تا در مدارس آنجا به تحصيل بپردازد و در آنجا نخست در مدرسه ناظميه به تحصيل مشغول شد. در سال 1300 حبيب يغمايي از دامغان رهسپار تهران شد. نخست در مدرسه آليانس به تحصيل پرداخت. سپس در دارالمعلمين مرکزي به ادامه تحصيل در رشته ادبي مشغول شد. در آنجا از محضر استادان نامي آن روزگار چون ابوالحسن فروغي و عباس اقبال بهره برد، و عباس اقبال بود که او را به کار نويسندگي و تحقيقات ادبي رهنمون شد. در همين دوره با مجتبي مينوي که او نيز در دارالمعلمين تحصيل مي‌کرد آشنايي يافت. مينوي سال‌ها بعد به اروپا رفت و زماني که حبيب يغمايي مجله يغما را به راه انداخت از همان ابتدا به همکاري با مجله يغما پرداخت و در سال‌هاي نخست در هر شماره مقاله‌اي علمي از مجتبي مينوي درج شده است.

پس از پايان تحصيل در دارالمعلمين و مدرسه عالي حقوق، يغمايي ابتدا مدت کوتاهي به‌عنوان رئيس اداره آمار به خور رفت، و سپس به استخدام وزارت معارف درآمد و به‌عنوان رئيس معارف سمنان به آن شهر انتقال يافت. خور بيابانک در آن زمان تابع سمنان بود و حبيب يغمايي اولين مدرسه را در زادگاه خود تأسيس کرد. در سال 1309 به تهران انتقال يافت و دبيري چند مدرسه از جمله دارالفنون و عضويت اداره انطباعات به عهده او گذارده شد. وزير معارف وقت يحيي خان اعتمادالدوله قراگزلو براي تأليف کتاب‌هاي درسي، يغمايي را به کار گماشت و بدين سبب برخي اشعار ساده‌اش از جمله شعر «زاغ و روباه» در کتب درسي فارسي ابتدايي راه يافت و باعث شهرت او بين دانش‌آموزان شد.

در سال 1312 همکاري مستمر او با محمدعلي فروغي آغاز شد که تا پايان عمر فروغي در 1321 ادامه يافت. در اين دوران کليات سعدي به تصحيح فروغي با همکاري يغمايي انتشار يافت. همزمان يغمايي گرشاسب‌نامه اسدي طوسي را ويرايش و چاپ کرد و کتابي محققانه به نام سعدي‌نامه گردآوري کرد و جزو انتشارات مجله آموزش‌و‌پرورش به چاپ رساند. يغمايي کار در زمينه تصحيح متون را طي دهه‌هاي بعد نيز پي گرفت و موفق به تصحيح ترجمه تفسير طبري در 7 جلد بين سال‌هاي 1339 تا 1344 شد. آخرين اثر او تصحيح غزليات سعدي در سال 1361 انتشار يافت.

حبيب يغمايي در سال 1327 رئيس فرهنگ کرمان شد و سه ماه در آن سمت بود. در همان سال مجله يغما را تأسيس کرد. او چند سال هم در مدارس عالي از جمله دانشسراي عالي تدريس کرد و درس‌هايي چون بديع، قافيه و صناعات ادبي را سالها تدريس کرده بود و رساله‌اي به منظور تدريس قافيه تأليف کرد که چند بار تجديد چاپ شد. در سال 1331 در زمان وزارت فرهنگ دکتر مهدي آذر، يغمايي رئيس اداره انطباعات شد. به پيشنهاد او نام اداره به اداره نگارش تغيير يافت. در هنگام تصدي اين مقام با تعدادي از شخصيت‌هاي برجسته فرهنگي و ادبي آشنا شد. نيما يوشيج زماني کارمند اداره او بود.در سال 1356 دانشگاه تهران طي مراسمي به چند تن از دانشمندان کشور چون حبيب يغمايي و دکتر رعدي آذرخشي دکتراي افتخاري در رشته ادبيات اعطا کرد.

حبيب يغمايي در 24 ارديبهشت 1363 در تهران درگذشت. پيکر او به خور و بيابانک منتقل شد و در آرامگاه احداثي وي به خاک سپرده شد.

منبع: مردمسالاری

مشاهده اتصالات

777/1/-1203 - تقدیر از عوامل گروه هنری نخلستان
777/1/-1275 - طراحی و تولید نخستین کیت آموزش ریاضی پایه دوم ابتدایی توسط معلم خور و بیابانکی
777/1/-1392 - خدمات رايگان بسيجيان به روستاييان محروم در خور و بيابانک
777/1/-1418 - «نائب حسین کاشانی در خور بیابانک» به بازار نشر می آید
777/1/-1418 - رسول ایزدی هم از شهر خور رفت
777/1/-1418 - 7 فروردین در خور و بیابانک روز ایثار و شهادت نامگذاری شد
777/1/-1446 - گرامیداشت 175 شهید غواص در خور و بیابانک
777/1/-1449 - از سوی خانه کتاب منتشر شد: کتاب و کتاب شناسی در نوشته های حبیب یغمائی
773/1/-30 - کسب مقام سوم نجاتگران و جوانان شرکت کننده طرح های نوروز 94 توسط هلال احمر خور
773/1/-53 - اجرای پانزدهمین دوره طرح ملی ایمنی وسلامت مسافرین نوروزی درخوروبیابانک
yazdan kamali (مهمان)
اضافه نمودن 1393/3/7 نظر: 5
yazdan kamali (مهمان)

khoda  rahmatesh kone ma bayad bishtar yad hamchin afrad bozorgi konim va ghadreshoona bishtar bedoonim

پیغام خصوصیپایین بالا
مهمان (مهمان)
اضافه نمودن 1393/3/5 نظر: 4
مهمان (مهمان)

واقعا میراث فرهنگی چه گلی به سراین بزرگان مملکت گذاشته

پیغام خصوصیپایین بالا
فرزند شهید (مهمان)
اضافه نمودن 1393/2/28 نظر: 3
فرزند شهید (مهمان)

 28 اردیبهشت‌ماه روز بزرگداشت حکیم عمر خیام فیلسوف، منجم، ریاضی‌دان و رباعی‌سرای شهیر ایرانی است؛ شاعری که آوازه نامش بیش از هر شاعر ایرانی دیگری جهانگیر شده است

پیغام خصوصیپایین بالا
فرزندشهید (مهمان)
اضافه نمودن 1393/2/27 نظر: 2
فرزندشهید (مهمان)

میراپ فرهنگی چه کارکرد

پیغام خصوصیپایین بالا
منتظر (مهمان)
اضافه نمودن 1393/2/26 نظر: 1
منتظر (مهمان)

ویرانه نه آنست که جمشید بنا کرد
ویرانه نه آنست که فرهاد فرو ریخت
ویرانه دل ماست که هر هفته به شوقت
صد بار بنا گشت و دگر بار فرو ریخت

اللهم عجل لولیک الفرج

پیغام خصوصیپایین بالا
پیغام شما پس از تایید مدیر در سایت نمایش داده میشود
نام شما:
نظر:
کد امنیتی:
کد امنیتی
تایپ کد:

جستجو

جستجو

آخرین اخبار