تبلیغات.

عینک آفتاب هتل سنتی تی  دا
اخبار
اخبار - فرهنگی اجتماعی و هنری
از سوی خانه کتاب منتشر شد: کتاب و کتاب شناسی در نوشته های حبیب یغمائی
فرهنگی اجتماعی و هنری


نسیم خور: «کتاب و کتاب شناسی در نوشته های حبیب یغمائی» به کوشش سیدعلی آل داوود توسط خانه کتاب منتشر شد.به گزارش نسیم خور به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، این کتاب برگزیده نوشته ها، مقالات و خاطره های شادروان استاد حبیب یغمائی است که درباره کتاب و کتابخانه ها، بانیان و واقفان کتابخانه های عمومی، کتاب دوستان، کتابفروشان و چاپخانه داران منتشر شده و دربرگیرنده مطالبی از حدود سال ۱۳۰۰ تا مدتی پیش از درگذشت وی در سال ۱۳۶۳ هجری شمسی است.

حبیب یغمائی، محقق ادبی، روزنامه نگار و شاعر ایرانی است که سال ۱۲۸۰ شمسی در خور ناحیه جندق از بخش خور و بیابانک متولد شد و در سال ۱۳۶۳ هجری شمسی از دنیا رفت.

وی در زمینه تالیف و تصحیح، کتاب هایی مانند «جغرافیای جندق و بیابانک»، «نمونه نظم و نثر فارسی»، «غزلیات سعدی» و «ترجمه تفسیر طبری» را در کارنامه خود دارد و «کتاب و کتاب شناسی در نوشته های حبیب یغمائی» در ۴ بخش به کارنامه کاری او می پردازد.

بخش اول کتاب، «گزیده نوشته ها درباره کتاب شناسان و کتاب دوستان» و حاوی ۲۴ مطلب است که گزیده نوشته هایی درباره افرادی مانند «حاج محمدحسین اقبال»، «حاج مخبر السلطنه هدایت»، «سعید نفیسی»، و «ملک الشعراء بهار» را شامل می شود.

بخش دوم با عنوان «کتاب شناسی و کتابخانه»، ۲۶ مقاله و نوشته کوتاه و بلند درباره کتاب هایی مانند «ترجمه تفسیر طبری»، «شاهنامه فردوسی»، «خمسه نظامی» و «کلیات سعدی» است.

بخش سوم با عنوان «نقد و بررسی کتاب» به ۵۱ مقاله در نقد و بررسی و تقریظ کتاب های منتشر شده از دهه ۲۰ تا دهه ۵۰ شمسی اختصاص دارد. «داستان فریدون از شاهنامه فردوسی»، «همای و همایون»، «مفاتیح العلوم»، «وامق و عذرای عنصری» و «کلیله و دمنه» برخی از این مطالب را تشکیل می دهد.

فصل چهارم نیز با عنوان «معرفی و نقد کتاب، گوناگون و کوتاه» ادامه بخش قبلی به شمار می رود و دربرگیرنده مطالبی مانند «اسکندرنامه»، «بیژن و منیژه»، «گلشن راز» و «قند پارسی» است.

سید علی آل داوود در بخش هایی از مقدمه کتاب چنین گفته است: «یادآوری این نکته ضروری است که خاطرات و نوشته های مذکور تا قبل از شروع انتشار مجله یغما (فروردین ۱۳۲۷ ش) در نشریات دیگر چاپ و یا در قالب گفتارهای رادیوئی و سخنرانی ارائه شده است. اما باید تصریح کرد اکثر نوشته های مربوط به نقد کتاب چنانکه در حواشی و ذیل صفحات به آن اشاره گردیده در مجله یغما به طبع رسیده، زیرا روال کار مجله اینگونه بود که درباره همه کتاب ها و نشریاتی که به دفتر مجله می رسید اظهار نظری ولو به طور مختصر صورت گرفته و در شماره بعد به چاپ می رسید...»

«کتاب و کتاب شناسی در نوشته های حبیب یغمائی» توسط سید علی آل داوود و انتشارات خانه کتاب در ۳۴۸ صفحه و به قیمت ۱۵۰۰۰۰ ریال به انتشار رسیده است.


مشاهده اتصالات

777/1/-1203 - تقدیر از عوامل گروه هنری نخلستان
777/1/-1275 - طراحی و تولید نخستین کیت آموزش ریاضی پایه دوم ابتدایی توسط معلم خور و بیابانکی
777/1/-1392 - خدمات رايگان بسيجيان به روستاييان محروم در خور و بيابانک
777/1/-1418 - «نائب حسین کاشانی در خور بیابانک» به بازار نشر می آید
777/1/-1418 - رسول ایزدی هم از شهر خور رفت
777/1/-1418 - 7 فروردین در خور و بیابانک روز ایثار و شهادت نامگذاری شد
777/1/-1446 - گرامیداشت 175 شهید غواص در خور و بیابانک
773/1/-30 - کسب مقام سوم نجاتگران و جوانان شرکت کننده طرح های نوروز 94 توسط هلال احمر خور
773/1/-53 - اجرای پانزدهمین دوره طرح ملی ایمنی وسلامت مسافرین نوروزی درخوروبیابانک
773/1/-95 - اعزام دانش آموزان خوروبیابانکی به اردوی راهیان نور
شما نمی توانید از این پست جلوتر بروید !
پیغام شما پس از تایید مدیر در سایت نمایش داده میشود
نام شما:
نظر:
کد امنیتی:
کد امنیتی
تایپ کد:

جستجو

جستجو

آخرین اخبار