تبلیغات.

عینک آفتاب هتل سنتی تی  دا
اخبار
اخبار - اخبار عمومی
خور و بیابانک یکی از کانون های اساسی فرسایش خاکی در اصفهان
اخبار عمومی
رسول زرگرپور استاندار اصفهان

نسیم خور: استاندار اصفهان با اشاره به منشأ استانی گرد و غبار گفت: 3 کانون اساسی کانون‌های فرسایش خاکی در استان اصفهان وجود دارد که می‌توان به محور برخوار به تالاب گاوخونی، محور آران و بیدگل به نائین و محور مهم خور و بیابانک اشاره کرد.به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در پنجمین جلسه کارگروه مقابله با گرد و غبار اظهار داشت: در 6 ماه گذشته و قبل از اینکه دولت کارگروه مقابله با گرد و غبار را ایجاد کند، مدیریت استان اصفهان با توجه به شناختی که از منطقه داشته این کارگروه را تشکیل داد.

وی با بیان اینکه مقوله گرد و غبار در استان اصفهان در چند محور اساسی مطرح است، افزود: در سال‌های 86 – 87 بحث‌های کارشناسی در این زمینه مطرح بوده، ولی بعد از این مدت به فراموشی سپرده شد.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه امروز اثرات گرد و غبار به صورت ملموس‌تر مشاهده می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر مدیریت استان اصفهان به جمع‌بندی رسیده که 5-6 سال از فرصت‌های طلائی برای حل مشکل گرد و غبار از دست رفته است.

وی به مراحل کاری این کارگروه اشاره و تصریح کرد: در قدم نخست شناسائی کانون‌ها‌ی فرسایش خاکی و اولویت‌بندی آن‌ها مدنظر قرار گرفته و در قدم دوم روش‌هایی که برای مقابله با گرد و غبار وجود دارد، بررسی شد.

زرگرپور گفت: با وجود اینکه اصفهان در مرکز کشور قرار گرفته، از یک طرف مورد هجوم گرد و غبارهای دارای منشاء خارجی است ‌و از طرف دیگر درمعرض کانون‌های اصلی گرد و غباری بوده که در خود استان اصفهان وجود دارند.

وی خاطرنشان کرد: گرد و غبارهائی که از خارج کشور وارد می‌شوند، نحوه برنامه‌ریزی و برخورد با آن‌ها نیاز به طرح های ملی دارد.

استاندار اصفهان به منشأ استانی گرد و غبار اشاره و اظهار داشت: 3 کانون اساسی کانون‌های فرسایش خاکی در استان اصفهان وجود دارد که می‌توان به محور برخوار به تالاب گاوخونی، محور آران و بیدگل به نائین و محور مهم خور و بیابانک اشاره کرد.

وی مهم‌ترین کانون و اولویت اصلی استان اصفهان را محور برخوار به تالاب گاوخونی برشمرد و افزود: شهرهای بزرگ استان اصفهان و همچنین تاسیسات بزرگ در منطقه مرکزی و در معرض و هجوم این گرد وغبار قرار گرفته‌اند.

زرگرپور با بیان اینکه در حال حاضر 6 سازمان در کشور در زمینه مقابله با گرد و غبار فعالیت می‌کنند، بیان کرد: هرکدام از این سازمان‌ها از یک دریچه ویژه‌ای به این مقوله نگاه می‌کنند که سبب شده کار جامعی در این رابطه انجام نشود و این ناهماهنگی یکی از معظلات مرتبط در این باره است‌.

وی با اشاره به اینکه منطقه اصفهان به 21 واحد کاری تقسیم شده، تصریح کرد: در این منطقه 8 هزار و 500 هکتار به عنوان اولویت کار انتخاب شده که تمرکز اصلی برای مقابله و تثبیت گرد و غبار در این مساحت است.

استاندار اصفهان با اشاره به روش‌های مختلف و بسیار متنوع مقابله با گرد و غبار گفت: این روش‌ها از بعد اقتصادی نیز متنوع بوده و بعد از یک کار کارشناسی دقیقی که با حضور کارشناسان انجام شد، به نتیجه رسیدیم که همه روش‌ها مناسب و مطلوب بوده، ولی باید بر‌اساس شرایط و مقتضیات مناطق انتخاب شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید این 8 هزار و 500 هکتار در 2 سال تثبیت شود، خاطر‌نشان کرد: با روش‌های اداری موجود این کار امکان‌پذیر نبوده، چرا‌که با وضعیت فعلی سالی بیش از یک هزار هکتار امکان تثبیت وجود ندارد که در این حالت نیازمند 10 سال زمان برای تثبیت این مساحت است، که قابل قبول نیست.

زرگرپور اظهار داشت: این کارنیازمند یک حرکت جهادی بوده و شامل مجموعه شهرداری‌های منطقه از جمله شهرداری اصفهان، مجموعه نیروهای نظامی منطقه از جمله پایگاه هوایی و سازمان جنگل‌ها و مراتع و همین طور بخش خصوصی است؛ امیدوار‌یم با این کار جهادی در 2 سال این 8 هزار و 500 هکتار تثبیت و از فرسایش نجات یابد.

وی با بیان اینکه این طرح به عنوان یک طرح مدیریت بحران تلقی شده، افزود: چند کار مطالعاتی توسط اساتید دانشگاه صنعتی و همچنین کارهایی تحقیقاتی در دیگر نقاط کشور انجام شده که باید به صورت علمی دنبال شود و هر 6 ماه یک بار اقدامات انجام شده با توجه به یافته‌های این کارهای تحقیقاتی اصلاح شود.

استاندار اصفهان بیان کرد: باید باور کنیم مقوله گرد و غبار در استان اصفهان یک چالش اساسی بوده و هر ماهی که از پرداخت به آن طفره رویم، می‌تواند مشکل ما را به صورت گسترده افزایش دهد.

مشاهده اتصالات

777/1/-1268 - خور و بیابانک امسال از طريق CNG گازرساني خواهد شد
777/1/-1387 - محور جندق – گرمسار تا 2 سال آینده تکمیل می شود
777/1/-1425 - متن اولیه توافق حاصل ایستادگی ۱۵ ساله ی ایران در مسیر هسته ای است
777/1/-1447 - حضور واحد پتاس خور در جشنواره و نمایشگاه ملی فناوری های آب، خاک و محیط زیست
777/1/-1458 - کارخانه پتاس در آستانه راه اندازی قرار گرفت + تصاویر
773/1/-6 - برگزاری جشن میلاد امام زمان در مسجد جامع خور + تصاویر
773/1/-33 - برگزاری مانور آمادگی گردان بیت المقدس خور + تصاویر
773/1/-53 - امضای طباطبایی پای نامه حمایت از مدیرکل فعلی راه و شهرسازی اصفهان
773/1/-76 - کشف و شناسایی پیکر شهید دانایی فر
773/1/-77 - سال ۹۴، سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی»
شما نمی توانید از این پست جلوتر بروید !
پیغام شما پس از تایید مدیر در سایت نمایش داده میشود
نام شما:
نظر:
کد امنیتی:
کد امنیتی
تایپ کد:

جستجو

جستجو

آخرین اخبار